قانون مالکیت فرهنگی چیست؟

قانون مالکیت فرهنگی ، به دستورات و قوانینی گفته میشود که در زمینه موضوع فرهنگی یک کشور مطرح میشود. آثار باستانی یک کشور نیاز به مدیریت و حفاظت دارد که قانون مالکیت فرهنگی، در این زمینه قوانین مشخصی را در نظر گرفته است.

حقوق مالکیت فرهنگی بدنه قانونی است که مربوط به محافظت از ساختمانها، آثار باستانی و سایر مواردی است که برای مردم و فرهنگ اهمیت دارد. املاک فرهنگی مجموعه ای از املاک و منحصر به فرد واقعی و شخصی است که برای یک فرهنگ مهم است. حوزه حقوق مالکیت فرهنگی به دنبال محافظت از موارد فرهنگی است که برای یک جامعه یا گروه مهم هستند. املاک فرهنگی ممکن است شامل موارد زیر باشد: ساختمانهای باستانی، ساختمان های فرهنگی مانند موزه ها و مراکز هنرهای نمایشی، مکانهای قابل توجهی مانند محل دفن و اماکن تاریخی، بناهای تاریخی مانند خانه های قدیمی، بقایای باستانی، موارد مذهبی و تشریفاتی، دیگر آثار باستانی.

قانون مالکیت فرهنگی مربوط به خود است که چگونه باید عادلانه در مورد حمایت از املاک فرهنگی پیش برویم. در حالی که املاک فرهنگی برای کل جامعه قابل توجه است، ممکن است مالک فعلی مالکیت نیز داشته باشد. آن شخص که مالکیت این ملک را دارد می تواند مالکیت قانونی آن ملک را داشته باشد یا نداشته باشد. وقتی شخصی به طور قانونی مالک این ملک است، علاوه بر سؤال بیشتر در مورد حفظ اقلام برای منافع عمومی، حق مالکیت خصوصی نیز دارند.

مالکیت فرهنگی یک موضوع محلی، ملی و بین المللی است

قانون مالکیت فرهنگی مرزهای ایالتی و ملی را شامل می شود. در سطح بین المللی، حفظ دارایی فرهنگی موضوع مهمی در زمان جنگ است. كشورها بايد در مواقع درگيري، چگونگي حفظ مالي فرهنگي بين كشورها را مشخص كنند. علاوه بر این، کشورها باید برای تحقیق و پیگرد قانونی سرقت های اموال فرهنگی، با یکدیگر همکاری کنند.

در سطح ملی، دولت ها باید تعیین كنند كه چه زمانی قانون را در رابطه با حفظ املاك فرهنگی ایجاد كنند. آنها همچنین باید آژانسهای اجرایی را به منظور اجرای معنادار نقض قانون ایجاد کنند. سرانجام، آنها باید تحقیقات و اجرای نقض حقوق مالکیت فرهنگی را که از خطوط دولتی عبور می کند، هماهنگ کنند.

شاید برخی از بحث انگیزترین بحث های مربوط به املاک فرهنگی در سطح محلی اتفاق بیفتد. دولت های محلی ممکن است بخواهند ساختمان های تاریخی یا نقاط دیدنی را حفظ کنند. آنها ممکن است بخواهند استفاده خصوصی از این ملک را براساس حفظ فرهنگی محدود کنند. صاحبان املاک برای دفاع از حقوق خود به وکلای دارایی فرهنگی متکی هستند. وكلاي مالكيت فرهنگي نيز به نمايندگي از دولتهاي محلي كار مي كنند كه اقداماتي را براي محافظت از مالكيت فرهنگي محلي در نظر گرفته اند.

قانون مالکیت فرهنگی هم مدنی است و هم جزایی

حوزه حقوق مالکیت فرهنگی شامل حقوق مدنی و جزایی است. در بعضی موارد، سرقت آشکار اموال شخصی یک موضوع کیفری است. متخلف می تواند در حوزه قضایی که در آن سرقت اتفاق می افتد با حبس و جریمه روبرو شود.

در موارد دیگر، اجرای قانون مالکیت فرهنگی موضوع قانون مدنی است. اجرای قانون مدنی ممکن است موضوع پیش نویس و تشکیل پرونده مدنی برای بازگشت مال باشد. وکلائی که قانون مالکیت فرهنگی را اجرا می کنند ممکن است صرفاً روی دادرسی کیفری یا اقدامات مدنی متمرکز شوند. از طرف دیگر، آنها ممکن است به طور اتفاقی با بخشی از یک قانون بزرگتر با قانون مالکیت فرهنگی روبرو شوند.

قانون مالکیت فرهنگی

چه کسی قانون مالکیت فرهنگی را تمرین می کند؟

حقوقدانان املاک فرهنگی هم حقوقدانان جنایی و هم مدنی هستند. آنها ممکن است برای یک سازمان بزرگ در یک موضوع بین المللی کار کنند، یا ممکن است برای یک مشتری خاص در یک موضوع کوچک مانند حفظ تاریخی یک خانه کار کنند. وكلاي مالكيت فرهنگي وكلاي دولتي هستند كه معاهدات را اجرا كرده و تخلف از قوانين ضد سرقت را اجرا مي كنند.

حقوقدانان فرهنگی همچنین وکلائی هستند که در رابطه با قانون مالکیت فرهنگی اقدامات مدنی را به نمایندگی از موکلین ارائه و دفاع می کنند. یک وکالت که در نمایندگی از یک موسسه فرهنگی فعالیت می کند، ممکن است تمام نیازهای قانونی این موسسه را برطرف کند. در حالی که وکلای کمی هستند که فقط قانون مالکیت فرهنگی را تمرین می کنند، وکلای بسیاری وجود دارند که مشاغلشان در عمل به این موضوع لمس می کنند.

چرا یک وکیل دارایی فرهنگی می شوید؟

حقوقدانان املاک فرهنگی کارهایی انجام می دهند که از محلی، کشور و حتی عمر آنها فراتر می رود. آنها کارهایی با اهمیت بین المللی انجام می دهند که می توانند جامعه را به طور نامحدود در آینده تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر این، وکلای دارایی فرهنگی غالباً برای کارهای خود در معرض دید محلی، ملی و بین المللی قرار می گیرند. برای وکلائی که می خواهند شغل خود را به یک امر عمومی معنادار اختصاص دهند که غالباً باعث شهرت می شود، قانون مالکیت فرهنگی ممکن است مناسب باشد. گروه وکلای خزایی

حفظ دارایی فرهنگی

واحدهای دولتی بزرگ و کوچک با چگونگی حفظ اموال مهم مبارزه می کنند. آنها به وکلا تکیه می کنند تا به آنها در توسعه و اجرای قوانین و معاهدات مربوط به حمایت از دارایی فرهنگی کمک کنند. وکلائی که بر قانون مالکیت فرهنگی متمرکز هستند، کارهای مهمی را برای مددجویان خود و برای کل جامعه انجام می دهند. آنها می توانند ضمن حفظ تعادل در حقوق مالکیت خصوصی، اموال فرهنگی را هم در حال حاضر و هم در آینده حفظ کنند.