ثبت شرکت،از درج آگهی تا انتهای مسیر

در مقالات قبلی با تعریف کلی شرکت و انواع آن آشنا شدیم و دانستیم که برای ثبت شرکت ابتدا هزینه ی آن را ( با توجه به تفاوت نوع شرکت ها) استعلام نموده و در قدم بعدی نام مورد نظر خود را برای بررسی به اداره ثبت شرکت ها ارائه کرده تا در صورت تایید مورد استفاده قرار گیرد

حال با ما همرا باشید تا با ادامه این مسیر بیشتر آشنا شویم:

درج آگهی

در صورت کامل بودن مدارک،کارشناس اداره ثبت شرکت ها اقدام به تهیه پیش نویس آگهی ثبت می نماید و به متقاضیان ثبت،یکی از شرکا و یا وکیل رسمی شرکت تحویل می دهد.

با مراجعه به نمایندگی روابط عمومی اداره ثبت شرکت ها می توان حق الدرج آگهی را مشخص‌ نمود.

در صورت نیاز به استعلام یا کسب مجوز از مرجعی خاص،کارشناس اداره پرونده مربوطه را از آن مرجع استعلام می نماید و پس از آن مبلغی تحت عنوان حق الدرج آگهی و حق الثبت تعیین می گردد که باید به حساب مشخص شده واریز گردد.

پس از پرداخت فیش ها و مبالغ مورد نظر،فیش پرداخت حق آگهی و حق ثبت را به واحد حسابداری اداره ثبت شرکت ها تحویل داده و پرداخت شما ذیل برگه تقاضانامه  شما درج می شود.

ثبت‌ شرکت

پس از پرداخت حق ثبت و حق آگهی و تحویل آن به اداره حسابداری و درج در تقاضانامه،مدارک خود را به واحد ثبت تاسیس و تغییرات اداره ثبت شرکت ها ارائه می شود.

با تحویل مدارک شرکت شما ثبت شده و از شرکا و یا وکیل رسمی شرکت،امضایی مبنی بر برابر بودن ثبت با سند صورت می گیرد.

در انتها دو نسخه آگهی که به امضای رئیس اداره رسیده و همچنین یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده شرکت ضبط و نسخه دوم برای نگهداری در شرکت به متقاضی تحویل داده می شود که این همان سند ثبت شرکت است.

لازم به توضیح است که این مراحل توسط وکیل پرونده انجام می شود.

در انتها چه باید کرد

در انتها فرد متقاضی میبایست یک نسخه از آگهی را به واحد روابط عمومی اداره ثبت شرکت ها ارائه کرده و  نسخه دیگر را جهت انتشار به یکی از روزنامه های رسمی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران تحویل دهد.

پس از آن ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت،خلاصه شرکت نامه  و منضمات آن،توسط اداره ثبت  در یکی از روزنامه های رسمی کشور و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت و با پرداخت هزینه توسط خود شرکت انتشار یابد.

نکات مهم در خصوص ثبت شرکت

۱-اظهارنامه شرکت از اوراق بهادار است و باید از اداره ثبت شرکت آن را تهیه کنید و برای دریافت آن باید تقاضانامه مبنی بر قصد تاسیس شرکت تنظیم کنید.

۲-شرکتنامه می بایست رسمی باشد و ضمنا شرکتنامه حاوی اطلاعاتی است که در فرم تقاضانامه نیز ذکر شده است.

اداره ثبت شرکت ها در تهران و حوزه های ثبت شرکت در شهرستان،در ثبت شرکتنامه،قائم مقام دفترخانه های اسناد رسمی هستند بنابراین برای تنظیم شرکتنامه رسمی نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست.

۳- در صورت جلسه مذکور مواردی ذکر می گردد که‌عبارتند از:زمان تشکیل جلسه،تصریح‌ به این نکته که شرکتنامه،اساسنامه و اظهارنامه به تصویب و امضای تمامی شرکای شرکت رسیده،تعیین و تصریح اعضای هیات مدیره و طول مدت مدیریت ایشان،تعیین افراد دارنده حق امضا در خصوص اسناد تعهدآور شرکت،ذکر این مهم که اعضای هیات مدیره با امضای این صورت جلسه قبول سمت نمایند؟و ذکر مبلغ سرمایه شرکت و تحویل آن از جانب شرکا به مدیر عامل شرکت و اقرار مدیر عامل به وصول این مبلغ و تعیین فردی برای انجام امور لازم مربوط به ثبت شرکت.

برای آشنایی بیشتر با بحث ‌ثبت شرکت‌های در مقاله بعدی با ما همراه باشید

    پاسخ دهید

    ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا فیلد های ستاره دار را حتما پر کنید...*